På trods af et surt aktiemarked i fredags, steg Danske Bank-aktien næsten 10 procent.
Og det gav bonus i aktiespillet, hvor vi havde købt 500 styk Danske Bank i torsdags, den 8. januar til kurs 58,50. Begrundelsen for købet var spekulation i kursstigning som følge af de snart afsluttede forhandlingerne om Bankpakke II.
Pakken falder nok på plads i denne uge, og kan derfor betyde profithjemtagning og kortsigtede kursfald. Desuden er der dårlige bankregnskaber i sigte.
Målet med at købe Danske Bank var at tage en kortsigtet spekulation og sælge, når der var ti procent i gevinst. Når et sådan mål bliver indfriet, så skal der handles - uanset om der er udsigt til lidt flere stigninger.
Den samlede gevinst blev ved salget til mandag (12. januar 2009) morgen til kurs 66 på 3.600 kroner efter omkostninger.
Vi går nu lidt ly af det uforudsigelige aktiemarked og afventer en chance for køb af en position i en svingaktie.
Penge.dk og Børsens Aktiespil 2008
Vindere i november
Rikke Ljunggren, Herlev, præsterede i november for anden måned i træk at vinde Penge.dk-puljen i Børsens Aktiespil.
Med en gevinst på 100.080 kr. alene i denne måned nåede hendes samlede formue op på 436.752 kr. Startbeløbet var 250.000 kr.
Nummer 2 blev Ulla Andersen, København K., med en gevinst 38.561 kr. i november.
Penge.dk-puljen har 520 deltagere.
De to vindere modtager hhv. et Ole Matiesen ur og et abonnement på Bo Bedre.
Vindere i oktober
Vinder af Penge.dk-puljen i oktober blev Rikke Ljunggren, Herlev. Rikke Ljunggrens portefølje 1 nåede op på 336.672,15 kr.
Nummer 2 i oktober blev Rasmus Smedemark, Stoholm, hvis portefølje, Mutolol 4, nåede op på 334.145,75 kr.
Frem til februar deltager Penge.dk i Børsens Aktiespil 2008 i en særlig Penge.dk pulje, hvor en lille ekspertgruppe fra Penge & Privatøkonomi tager kampen op med Penge.dk's læsere.
Ekspert-gruppen rapporterer samtidig løbende om strategien, køb og overvejelser.
Spillet startede den 24. september og slutter 4. februar 2009. Fristen for tilmelding var tirsdag den 28. oktober.
Penge.dk har særlige præmier til vinderen af Penge.dk-puljen.
Frem til februar, når spillet slutter, får månedens vinder et Ole Matiesen ur, mens nr. 2 begaves med et abonnement på Bo Bedre eller Illustreret Videnskab.
Deltagerne i Penge.dk-puljen er naturligvis også med i konkurrencen om hovedspillets præmier. Førstepræmien er en Volvo V50 2,0D m. powershift.
Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.
Penge & Privatøkonomis store analyse af totaløkonomien i 523 nye biler vender op og ned på, hvad der er dyrt og ...
Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...
Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Følg Danmarks bedste privatøkonomiske eksperter her, hvor de blogger om skat, privatøkonomi, bolig, karriere og ...