Har du nerverne til at gå ind på aktiemarkedet, når kurserne bevæger sig høj bølgegang, får du både muligheden for at gøre en række gode handler og risikoen for at tabe en bunke penge. Selv om aktierne er faldet meget i kurs og tilsyneladende handles på lave nøgletal, kan markedet sagtens falde yderligere, hvis den amerikanske økonomi bliver tvunget helt i knæ.
Kort fortalt spiller du på, om vi er på vej ind i et såkaldt "bear-marked", hvor kurserne falder over de næste 2 - 3 år eller på, at "det værste er overstået" og aktiekurserne igen vil bevæge sig nordpå. Desværre kan ingen nok så indsigtsfuld analytiker eller aktiestrateg med sikkerhed forudsige, hvilken retning markedet vil tage på kort og mellemlangt sigt.
Det eneste du kan forholde dig til som investor er den kendsgerning, at markedet er præget af nervøsitet i øjeblikket og at kursernes retning kan gå begge veje.
Er du imidlertid villig til at tage chancen, har redaktionen udvalgt fem aktier fra det toneangivende OMX C20-indeks.
Aktierne er udvalgt med inspiration fra "underdog"-metoden, som simpelthen består i, at købe de aktier, der er faldet mest i kurs over en given periode. Metoden er modificeret med et fravalg af aktier, som enten har leveret negative nyheder eller hvor der hersker en vis usikkerhed om selskabets forhold eller virksomhedens branche.
Alle de fem selskaber tjener deres penge i brancher, hvor udviklingen ikke er direkte afhængig af helbredstilstanden i den amerikanske økonomi. Samtidig har de fem selskaber tradition for at levere et højt udbytte, der som gennemsnit for selskaberne løber op i et direkte afkast på 3,9 %.
Fælles for selskaberne er endvidere, at økonomien går forrygende godt, hvilket for tre af selskaberne har betydet løbende opjusteringer gennem 2007. På trods af den kendsgerning er kurserne alligevel faldet med mellem 10 og 18 % siden årsskiftet, hvilket alene skyldes markedets frygt for en recession.
| Konjunktur-følsomhed - Indbyrdes rangordning | Aktie | Kurs: 31-12-2007 | Kurs: 12-02-2008 | Kursfald siden årsskiftet | Forventet udbytte | Direkte afkast | P/E-værdi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TrygVesta | 388 | 345,5 | -10,95 % | 24 kr. | 6,95 % | 10,2 |
| 2 | Danske Bank | 199,75 | 172 | -13,89 % | 8,5 kr. | 4,94 % | 8,1 |
| 3 | NKT Holding | 459 | 378,5 | -17,54 % | 12 kr. | 3,17 % | 12,7 |
| 4 | FLSmidth & Co. | 522 | 449 | -13,98 % | 7 kr. | 1,56 % | 19,5 |
| 5 | D/S Norden | 564 | 508 | -9,93 % | 15 kr. | 2,95 % | 7,4 |
| Gennemsnit | 3,91 % | 11,58 |
NOTE: Flest point angiver største relative konjunkturafhængighed. Data indhentet fra regnskaber og OMX
Tjek kurser og seneste nyt
Her kan du tjekke de aktuellekurser og seneste nyheder om de fem selskaber, vi anbefaler i denne artikel.
Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.
Penge & Privatøkonomis store analyse af totaløkonomien i 523 nye biler vender op og ned på, hvad der er dyrt og ...
Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...
Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.
Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.
Følg Danmarks bedste privatøkonomiske eksperter her, hvor de blogger om skat, privatøkonomi, bolig, karriere og ...