Er vores værdipapirer i fare?

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 10, 2009. Opdateret 19.09.2009

Spørgsmål

Min hustru og jeg har værdipapirer i form af aktier ogobligationer i hvert vores depot, som vores bank administrerer. Hvad sker der med værdipapirerne, hvis banken går konkurs - risikerer vi så at miste dem?
L.L.J, Hørsholm

Answer:

Først og fremmest skal der skelnes mellem værdipapirer, der er registeret i Værdipapircentralen, det vil sige børsnoterede aktier, obligationer, investeringsforeningsbeviser, og andre værdipapirer, der ikke er elektroniske. Det kan være pantebreve, gældsbreve, unoterede aktier og lignende.

For så vidt angår værdipapirer, der er registreret digitalt i Værdipapircentralen, vil de være optimalt sikre, uanset hvad der end måtte ske med banken.

Hvis du har pantebreve eller unoterede værdipapirer i depot, der ikke er registreret i Værdipapircentralen, og som er opbevaret lokalt i din banks boksanlæg, og banken har så meget rod i dets interne forhold eller bliver udsat for brand, tyveri eller lignende, så værdipapirerne ikke kan  findes, og banken i samme ombæring går konkurs, så vil Garantifonden for Indskydere og Investorer dække op til 20.000 euro pr. investor - hvis altså ikke Garantifonden og Staten også går konkurs.

Denne ekspert svarede på spørgsmålet

Søren Verup

Chefredaktør, økonomisk journalist, HD(F), Penge & Privatøkonomi. Svarer på diverse privatøkonomiske spørgsmål.

Alle svar fra Penge & Privatøkonomis eksperter


Stil et spørgsmål

Spørg Penge & Privatøkonomis eksperter

Har du et spørgsmål til din privatøkonomi, investering, skat, pension, boligøkonomi eller jura?

Skriv til

Penge & Privatøkonomi Strandboulevarden 130 2100 København Ø

Stil spørgsmål

Stil et spørgsmål

Spørg Penge & Privatøkonomis eksperter

Har du et spørgsmål til din privatøkonomi, investering, skat, pension, boligøkonomi eller jura?

Skriv til

Penge & Privatøkonomi Strandboulevarden 130 2100 København Ø

Stil spørgsmål

Vores eksperter

  • Doris Erlandsen

    Partner i Deloitte IHR
    (International Human
    Ressources)
    og ansvarlig for Deloittes
    specialafdeling for personskat.

    http://www.deloitte.com
  • Kim Valentin

    Cand.polit., Finanshuset i Fredensborg A/S, giver uvildig rådgivning om økonomisk og finansiel planlægning.

    http://www.finanshus.dk
  • Søren Verup

    Chefredaktør, økonomisk journalist, HD(F), Penge & Privatøkonomi. Svarer på diverse privatøkonomiske spørgsmål.

  • Jørgen Rasmussen

    Økonomisk journalist på Penge & Privatøkonomi. Speciale i aktier, investering, pension, bolig og privatøkonomi.

    http://penge.dk
  • Erik Berg

    Advokat (H), Bobestyrer.
    Partner i Agger Berg Drews
    Advokater.

    http://www.abda.dk
  • Christian Steen Larsen

    Direktør og Vice President International Business, Mercuri Urval.

    http://www.mercuriurval.com

Se alle eksperter


Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Genveje på Penge.dk

Læs også om

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Få mere bil for pengene

Penge & Privatøkonomis store analyse af totaløkonomien i 523 nye biler vender op og ned på, hvad der er dyrt og ...

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Eksperterne blogger

Følg Danmarks bedste privatøkonomiske eksperter her, hvor de blogger om skat, privatøkonomi, bolig, karriere og ...