Hvor placerer jeg 800.000 kroner?

Fra Penge & Privatøkonomi nr. 11, 2009. Opdateret 27.10.2009

Spørgsmål

Jeg er i den situation, at jeg har sparet 800.000 kroner op. Lige nu får jeg næsten intet ud af dem. Nykredit foreslår korte obligationer (Nykredit Invest Korte obligationer), men på jeres sider har jeg læst, at det måske er bedre med aftaleindskud. Kan I hjælpe mig med en uvildig anbefaling?
J.S., Århus C

Answer:

Jeg går ud fra, at du ikke har gæld, og at du ikke ønsker at spare op til pension, men vil have pengene til rådighed som en del af din frie formue. Jeg vil bestemt fraråde, at du investerer i obligationsbaserede investeringsbeviser.

Det koster mindst 0,5 procent i årlige omkostninger, og du kan nemt få højere afkast ved selv at investere i kortløbende obligationer. Da du i dit spørgsmål indikerer, at du ikke er risikovillig, og at investeringshorisonten er kort, vil jeg pege på investering i et udvalg af kortløbende 2-procentsobligationer.

Afkastet efter skat vil blive højere end ved aftaleindskud på en bankkonto. Ved at investere i tre forskellige obligationer med forskellig løbetid, kan du løbende geninvestere eller forbruge af pengene, som du har lyst til.

Oplagte obligationer til de 800.000 kroner

Kilde: Jyske Bank, pr. 1. oktober 2009.

Denne ekspert svarede på spørgsmålet

Søren Verup

Chefredaktør, økonomisk journalist, HD(F), Penge & Privatøkonomi. Svarer på diverse privatøkonomiske spørgsmål.

Alle svar fra Penge & Privatøkonomis eksperter


Stil et spørgsmål

Spørg Penge & Privatøkonomis eksperter

Har du et spørgsmål til din privatøkonomi, investering, skat, pension, boligøkonomi eller jura?

Skriv til

Penge & Privatøkonomi Strandboulevarden 130 2100 København Ø

Stil spørgsmål

Stil et spørgsmål

Spørg Penge & Privatøkonomis eksperter

Har du et spørgsmål til din privatøkonomi, investering, skat, pension, boligøkonomi eller jura?

Skriv til

Penge & Privatøkonomi Strandboulevarden 130 2100 København Ø

Stil spørgsmål

Vores eksperter

  • Doris Erlandsen

    Partner i Deloitte IHR
    (International Human
    Ressources)
    og ansvarlig for Deloittes
    specialafdeling for personskat.

    http://www.deloitte.com
  • Kim Valentin

    Cand.polit., Finanshuset i Fredensborg A/S, giver uvildig rådgivning om økonomisk og finansiel planlægning.

    http://www.finanshus.dk
  • Søren Verup

    Chefredaktør, økonomisk journalist, HD(F), Penge & Privatøkonomi. Svarer på diverse privatøkonomiske spørgsmål.

  • Jørgen Rasmussen

    Økonomisk journalist på Penge & Privatøkonomi. Speciale i aktier, investering, pension, bolig og privatøkonomi.

    http://penge.dk
  • Erik Berg

    Advokat (H), Bobestyrer.
    Partner i Agger Berg Drews
    Advokater.

    http://www.abda.dk
  • Christian Steen Larsen

    Direktør og Vice President International Business, Mercuri Urval.

    http://www.mercuriurval.com

Se alle eksperter


Mest læste

Nyeste

Nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Penge & Privatøkonomi. Tilmeld dig her:



Læs også om

Beregn din pension

Hvor meget får du udbetalt om måneden, når du bliver pensionist? Med Penge & Privatøkonomis gratis ...

Alle danske aktier på OMX

Tjek både den aktuelle og historiske kurs på alle danske aktier på OMX Copenhagen.

Abonner på en god privatøkonomi

Med Penge & Privatøkonomi får du hver måned masser af råd og vejledning i, hvordan du tjener og sparer flere penge.

Her er Danmarks bedste bilkøb

Vores årlige bilguide kombinerer i år økonomi med oplevet kvalitet. Dermed kan du købe din næste bil med både ...

Tjek om du tjener mere end naboen

Med denne beregner kan du sammenligne dine indkomster med andres i samme landsdel og aldersgruppe.

Sammenlign alle danske kommuner

Hvor dyr er din kommune? Sammenlign skatteprocenter, kvadratmeterpriser og daginstitutions-takster m.m. i alle ...